TDCS

TDCS

TDCS

جریان مستقیم فرا جمجمه ای (TDCS) روشی غیر تهاجمی در درمان بسیاری از اختلالات مغزی است که در آن جریان مداوم و کم شدت الکتریکی را بصورت کاملا ایمنی و بدون درد و عارضه ناخوشایند بر روی سر اعمال نموده و سبب تعدیل فعالیتهای مغزی میگردد؛ این روش از دهه ۱۹۶۰ مورد توجه بخش درمانهای روانپزشکی قرار گرفت.


 راهنماي تشخيصي و اماري اختلالات رواني، سومصرف سيگار را الگوي مشكل زاي مصرف تنباكو ميداند كه باعث نقص و اشفتگي باليني مي شود و با ميل شديد استفاده از تنباكو و مصرف مكرر سيگار، باعث اختلال در عملكردهاي مختلف فرد مي شود.


از جمله نقاط ضعف درمانهای سنتی ترک سیگار ؛ هزینه دسترسی بالا، عوارض جانبی نامطلوب داروهای ترک سیگار و نیز احتمال بازگشت مجدد بدلیل حس ولع سیگار میباشد.


از آنجا که پیش از ترک فیزیکی و جسمانی سیگار، ابتدا باید بر جنبه ی روانی ترک سیگار (ولع سیگار) تمرکز نمود،این روش(TDCS) را می توان بعنوان روشی جایگزین سنتی ترک سیگار درنظر گرفت.


تحریک الکتریکی مغز در  منطقه قشری پیش پیشانی پشتی جانبی(چپ و راست) باعث تاثیر بر روی مناطق مذکور و کاهش حس ولع سیگار می گردد. شایان ذکر است تحریک الکتریکی در مناطق فوق نیز باعث افزایش فعالیت مغز در آن مناطق و نیز کاهش استرس می گردد که فرآیند کاهش استرس به نوبه ی خود در روند ترک سیگار و کاهش حس ولع آن بسیار تاثیرگذار می باشد


نتیجه ی مطالعات مختلف نشان دهنده ی کاهش چشمگیر میزان مصرف سیگار با استفاده از دستگاه TDCS میباشد.

از این رو از روش تحریک الکترکی مغزی به عنوان یکی از روشهای کاملا موثر و کاربردی بدون عوارض، در علم روانپزشکی( از جمله در ترک سیگار ) میتوان نام برد.


اين دستگاه براي اولين بار در نيشابور و در زمستان ٩٦ در مركز جامع اعصاب به بهره برداري رسيد و تاكنون براي تعداد زيادي از مراجعين نصب شده و نتايج مطلوبي به همراه داشته است

Powered by Froala Editor